Typi non habent, mBanku? Pamiętajmy o sierotkach
Witryny się zmieniają, adresy u ludzi zostają. Jak nad nimi zapanować?
Odwiedziłem dziś stronę mBanku korzystając z bardzo starego linku: http://info.mbank.com.pl/ekonto.html. Oto, co między innymi zobaczyłem:
Szczególnie rozczulił mnie banner o treści „Typi non habent?” :-)
Obecny adres strony eKonta jest następujący: http://info.mbank.com.pl/indywidualny/rachunki/osobiste/eKONTO/ – a to na co wszedłem pozostało jako sierotka z poprzedniej wersji, a może tylko link przygotowany do pokazania layoutu świątecznego? Kto wie.
Strony nie ma w Google, owszem, ale linki do niej mogą wciąż być na komputerach ludzi. Poza tym, tutaj w zasadzie jest to niegroźne, ale można sobie wyobrazić sytuację, gdy taki mock-up zostanie upubliczniony i wykorzystany przeciwko firmie.
Niestety dziś, gdy adresy w ramach serwisu są niemal zawsze przepisywane i w ten sposób „wirtualne”, trudno odnaleźć takie sierotki. Najlepszym sposobem byłoby trzymanie bazy wszystkich opublikowanych adresów (czy też wzorców adresów) i regularne sprawdzanie, czy dla adresów nieaktualnych istnieją właściwe przekierowania i czy nie pojawiają się takie właśnie kwiatki.
Sposobem budżetowym może być przejrzenie bookmarków (choćby i publicznych na delicious.com). Możemy też poszukać, czy na dysku nie mamy zapisanej jakiejś pojedynczej strony z naszego serwisu sprzed paru lat. Jeśli strona została zapisana przy pomocy przeglądarki (Plik-Zapisz jako) i wybrano „strona www – kompletna”, to przynajmniej w IE oraz FX będziemy w pliku HTML zapisane linki bezwzględne do pozostałych stron. Poklikajmy w te linki, które prowadzą do naszego obecnego serwisu i zobaczmy co się stanie. Jeśli będą błędy 404, albo sierotki podobne do powyższego przykładu, warto coś z nimi zrobić.
Podobne artykuły:
Być może zainteresują Cię następujące artykuły:
- Nowy skrypt Google Analytics – ga.js
- O tym jak mBank partnerom swoim handlować nie daje
- mBanku, nie idź tą drogą, nie bądź tak zły jak Alior Sync [AKTUALIZACJA]
- Nowości z działki Google Analytics
- Bójmy się CSS?!
Zapisz się na kanał RSS bloga i dołącz do ponad 1500 czytelników RSS.
14 kwietnia 2010 16:22
już usunęli [; ale i tak niezłe było ;-) Typi non habent? Non typi.
19 kwietnia 2010 10:00
Usunęli. A powinni zrobić przekierowanie. :-)
3 lipca 2010 19:36
Takich stron ęBank ma więcej i dość łatwo je wyszukać.
Przykład poniżej
http://www.mbank.pl/lista_rachunkow.html