Wyniki badania – kim jesteś, polski specjalisto od UX?
Parę miesięcy temu zapraszałem do wypełnienia ankiety, którą przygotowali Joanna Kwiatkowska i Tomasz Skórski z CHI Polska. Mieliśmy dzięki niej dowiedzieć się, kto w Polsce zajmuje się szeroko rozumianym „user experience”. No i dowiedzieliśmy się. W badaniu wzięło udział 201 osób.
Na stronie badania do pobrania raport w PDF, a poniżej infografika – całość po kliknięciu w obrazek.
Co jest najciekawsze:
- Sama nazwa stanowiska pracy UX-owca to ważna rzecz – najwięcej jest projektantów/specjalistów UX, potem specjaliści od użyteczności, wreszcie architekci informacji. Mamy trzech ewangelistów UX. :-)
- Najpopularniejsze narzędzie prototypowania to Axure, badania przeprowadza się na Morae, a komunikuje przez Skype. Polecam pełną tabelkę w raporcie, bo są tam narzędzia, które może warto byśmy poznali.
- Średnie zarobki netto UX-owca to 4414 PLN, przy czym 25 osób zarabia mniej niż 2600 zł, a 6 osób więcej niż 10 tysięcy. Tak więc średnie zarobki są niższe czterokrotnie od tego, co podają średnio badania UXPA oraz IAI. Nie ma się co dziwić, podobnie jest w innych branżach. Na pytania o zarobki odpowiedziała jednak tylko połowa badanych.
- Konsultanci życzą sobie od 17 do 200 PLN netto za godzinę, przy czym średnia stawka wynosi 88 PLN.
Miałem od początku jedno tylko zastrzeżenie. Ankieta w niewielkim stopniu uwzględnia osoby pracujące na własny rachunek. Jeśli ktoś prowadzi swoją firmę (53 osoby), albo bywa zatrudniony na umowy cywilnoprawne (50 osób), to nie ma czegoś takiego jak „nazwa jego stanowiska”, no chyba że po prostu rozlicza się w ten sposób z większą firmą. Tak samo pytanie o zarobki netto staje się mało konkretne. Znaczy co, mam wziąć rocznego PIT-a, podzielić sumę po opodatkowaniu i składkach przez 12? Czy odliczyć też koszty?
Tak czy inaczej jest to świetne źródło informacji o polskiej branży UX i liczę na to, że będzie kontynuowane w przyszłym roku. Zapraszam do pobierania raportu.
Podobne artykuły:
Być może zainteresują Cię następujące artykuły:
- Pierwsza (?) ankieta na temat branży UX w Polsce
- Która CAPTCHA jest łatwiejsza? O badaniu Symetrii
- Badania użyteczności – o co zapytać specjalistę [RAPORT]
- Testy z Usabilla – gdzie byś kliknął?
- Comparative Usability Evaluation – jak to robią najlepsi?
Zapisz się na kanał RSS bloga i dołącz do ponad 1500 czytelników RSS.
9 listopada 2012 12:28
O to właśnie Robert, miałam te same problemy z ankietą i parę innych (trudno mówić o anonimowości,co widać na przykładzie jedynego specjalisty od dostępności – każdy wie jakiego ;) – poległam na wypełnianiu.
Ale i tak fajnie, że ktoś poświęca swój czas i bada naszą branżę.