Jaka domena i czemu tak długa?
Wśród ludzi wymyślających nazwy domen i serwisów powzechne jest przekonanie, że nazwa musi być krótka i chwytliwa. Facebook! Yahoo! Onet! Google! Allegro! No, te nazwy są zajęte, więc szuka się innych krótkich i chwytliwych.
Wyobraźmy sobie, że zakładamy sklep z chomikami. Nazwy generyczne w rodzaju chomik.pl, chomiki.pl (nie mówiąc o chomikuj.pl) są już od dawna zajęte. Dlatego wielu ludzi wpada w pułapkę kreatywnego słowotwórstwa. Mnożyć się będą: e-chomik.pl, chomikal.pl, omiki.ch, e-hamster.pl, chomikum.pl, iChomik.pl. Parę lat temu rozmawiałem w sprawie audytu strony, którego adresu dotąd nie pamiętam: efotos.pl, e-fotos.pl, e-foto.pl? Takie to ryzyko słowotwórstwa. Sklepy eCyfrowe.pl i Cyfrowe.pl należące do innych firm wyglądają niemal tak samo.
Tymczasem nie należy się bać stworzenia dłuższej nazwy i co za tym idzie – domeny. RajChomika.pl albo ChomikowySklep.pl to nazwy tak samo dobre i łatwiej zapamiętywane niż jakieś krótkie zbitki. Co więcej, możliwych kombinacji wyrazów jest dużo. Dla każdego starczy miejsca. Taka nazwa niesie ze sobą też oczywiście ryzyko pojawienia się podróbek. Skoro mamy ChomikowySklep.pl, to ktoś zarejestruje na boku Chomikowy-Sklep.pl, albo SklepChomikowy.pl i nie przewidzimy wszystkich kombinacji. No, ale nawet w takim przypadku mając ustaloną markę i pozycję w google rywalizujemy z jedną podróbką, a nie kilkoma serwisami o podobnej nazwie.
Dlaczego jeden z popularniejszych serwisów o fotografii ma adres digital-photography-school.com? Albo inny imaging-resource.com? Wśród domen .com problem z nowymi nazwami zauważono już dawno. Jeśli ktoś nie ma ustalonej marki, którą trzeba odwzorować online, wtedy wymyśla taką, która tworzy dobrą domenę – choćby i długą. Specyfiką języka angielskiego jest to, że tam z krótkich słów już można zbudować nadal krótką domenę (face+book, web+audit), jednak to, że po polsku będzie zawsze dłużej, nie powinno nas zniechęcać.
Idąc tym tropem, dla swojej strony o Kindle wybrałem domenę swiatkindle.pl, nie myśląc o jakiś ekindlach, kindlalach, kindelkach itd. Oczywiście, ta nisza jeszcze jest dość pusta i parę krótkich domen zostało, założyłem jednak, że jeśli przyjdzie mi z takimi krótkimi rywalizować (a nie mam np. budżetu żeby robić pełną identyfikację marki jaka mogłaby popchnąć krótką, bardziej abstrakcyjną nazwę), to lepiej wyróżnić się od razu samą nazwą.
Aktualizacja z 20.04. No, nie byłem jak się okazało tak sprytny, bo domena „swiatkindle” naruszała regulamin programu partnerskiego Amazona i w lutym trzeba było przejść na swiatczytnikow.pl. :-)
Podobne artykuły:
Być może zainteresują Cię następujące artykuły:
- glzix.pl – innowacyjnej domeny siła
- Analfabeci adresowi są wśród nas
- Kiedy Google ostrzega przed Twoją stroną…
- Bezczelność w internecie. Jak sprzedać niepotrzebną staroć?
- Mały plusik dla Google, duży krok dla Internetu?
Zapisz się na kanał RSS bloga i dołącz do ponad 1500 czytelników RSS.
27 stycznia 2011 16:17
Jeszcze jedna rzecz: anchor. Dość często w naturalnym linkowaniu właściciel strony podaje adres jako anchor do linku. Mając słowo kluczowe w domenie zyskujemy. ;)
27 stycznia 2011 16:33
Zapomniałeś o Chomikeo.pl ;)
28 stycznia 2011 11:40
chomikbook.pl też ok – już to widze oczyma wyobraźni – fanpage różnych chomików celebrytów, marketing chomikowy prowadzony przez producentów karmy dla ów gryzoni, profil kolowrotek.pl, który lubi 450 000 chomików itd :)
29 stycznia 2011 18:14
To brzwi jak typowy wpis SEO
29 stycznia 2011 18:31
@Stefan, w sensie? Nie mam żadnej strony o chomikach. :)
3 marca 2011 19:07
Chyba swiatczytnikow.pl :)
A to zaledwie 17 znaków … to i nie tak źle, bo domena może mieć 63 znaki czyli taaaaka długa :)
012346789012346789012346789012346789012346789012346789.pl
8 marca 2011 15:10
@Tron: no niestety nie jest to lepsza domena od ŚK, ale zaryzykowałem, skoro musiałem zmienić – trochę za długa, ale z drugiej strony łatwa do zapamiętania.
5 kwietnia 2011 14:26
zgadzam się w 100%, długość domeny nie jest najważniejsza, raczej ważne by się ja łatwo i milo „słyszało”… moja tak się przyjęła, że sami jesteśmy zadziwieni. dostajemy glosy, że jest lekka, fajna, łatwa i mila dla ucha. Przyznaję, że kierowaliśmy się łatwością emisji w reklamach radiowych! ale przyjęcie przeszło nasze oczekiwania…
8 maja 2011 23:04
Dlugosc nazwy domeny jest niezwykle istotna. Im krotsza tym lepsza i tu, wbrew pozorom, nie powinno byc watpliwosci. Najbardziej rozpoznawalne marki maja od 4 do 8 liter.
Proponuje podejsc do zagadnienia troche od innej strony. Stosowanie nazw pospolitych czy wlasnych nie jest najlepszym rozwiazaniem. Kluczem jest tworzenie nowych slow (marek).
Branding to bardzo ciekawe i jednoczesnie trudne zagadnienie marketingowe. Nie bez powodu, ludzie slowa pisanego biora za to duze pieniadze. Pomijam kwestie, ze nawet najlepsza nazwa nie staje sie automatycznie ceniona marka – to jest oczywiste.