Listopadowe spotkania: 2xWUD i 2xWiki
Przyszedł listopad, a jak listopad, to święto wszystkich projektantów i badaczy: World Usability Day. Tegoroczna edycja będzie poświęcona komunikacji.
Już w najbliższy czwartek, 4 listopada 2010 kolejny rok z rzędu konferencję WUD2010 organizuje Janmedia. Tym razem tylko we Wrocławiu. Składać się będzie z warsztatów, części wykładowej i panelu dyskusyjnego. Miejsca na warsztaty wyczerpały się w ciągu 24 godzin, ludzie tak się spieszyli, że na warsztat Eryka Orłowskiego, który nie miał jeszcze nazwy zapisywali się w ciemno. :-) Na wykłady i panel wstęp jest wolny i nie trzeba się zapisywać. Zgodnie z programem ta część zacznie się o 14:00. Szykuje się parę fajnych tematów, a nazwiska specjalistów zapewniają poziom, warto więc się wybrać. Ja właśnie kupiłem bilety i zarezerwowałem hotel. :-)
Z kolei 9 listopada firma Future Processing organizuje WUD 2010 Gliwice. Podobnie jak we Wrocławiu, program składał się będzie z warsztatów i wykładów, na te pierwsze trzeba się zarejestrować. Tutaj zakres tematyczny jest znacznie bardziej rozrzucony, a prezentować będą głównie ludzie z miejscowych firm oraz środowiska naukowego.
O listopadowych spotkaniach nt. użyteczności przeczytać też można na blogu UX Bite. Na końcu wspominany jest UX Book Club. Uczestników warszawskich spotkań uspokoję – jeszcze w listopadzie planujemy ogłosić 9 spotkanie.
W międzyczasie coś dla fanów Wikipedii. O konferencji GDJ ? ?Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Jak?? pisałem już rok temu. Właściwie nie jest to konferencja, a spotkanie robocze ludzi związanych z polską Wikipedią. W tym roku omawiać będziemy m.in.:
- kwestię stażu i doświadczenia kandydatów na administratorów, a także postępowania wobec nieaktywnych administratorów.
- kryzys tzw „newbies” – nowych edytorów, których różne elementy zniechęcają do pozostania w Wikipedii.
- szczegóły zastosowań prawa autorskiego na projektach Wiki: warsztat poprowadzą dwaj prawnicy.
Spotkanie GDJ 2010 odbędzie się 6-7 listopada w Jabłonnej koło Warszawy. Nie można już się zapisać na noclegi, ale wstęp na samo spotkanie jest wolny. Na GDJ się zapisałem i powinienem być.
2 tygodnie później, 19-21 listopada w Poznaniu planowany jest Sabat. To również spotkanie robocze edytorów projektów Wiki, ale nie dotyczące Wikipedii. Chodzi więc o Wikisłownik, Wikibooks, Wikiźródła, Wikinews, Wikicytaty, Wikispecies oraz Wikiversity. Osoby pracujące w tych projektach mogły narzekać, że ich tematyka jest spychana na bok, bo jednak Wikipedia jest największym projektem. Dlatego spotkanie tylko dla użytkowników z tych projektów
Podobne artykuły:
Być może zainteresują Cię następujące artykuły:
- Prezentacje i nagrania: UI15, Użyteczna strona, 10 lat WikiPL
- Dużo WUD-u w listopadzie
- Wikipedia: działanie i architektura informacji
- Po konferencji Wikimedia Polska 2010
- Wikimania w Gdańsku już za 10 dni!
Zapisz się na kanał RSS bloga i dołącz do ponad 1500 czytelników RSS.
2 listopada 2010 21:22
To mam dla Was case: artykuł o nazwie ?Grywalizacja? :) Napisałem go kilka dni przed tym, zanim w angielskiej Wikipedii pojawił się artykuł ?Gamification?. Założyłem konto na Wikipedii pod własnym imieniem i nazwiskiem. Jestem ?newbie?, ale napisałem artykuł najlepiej, jak potrafiłem. Pierwszego dnia dostałem do niego rundę poprawek i je wprowadziłem (chodziło o wewnętrzne linki), naprawdę chciałem go rozwijać, podzielić się wiedzą. Drugiego dnia artykuł zniknął. Wyjaśnienie admina, który go usunął było takie: ponieważ artykuł jest stworzony przeze mnie, a ja jako jedyny piszę w Polsce o grywalizacji, to jest to próba promocji tego terminu na siłę. Poprosiłem o merytoryczne argumenty, co powinno się w artykule poprawić, ale odpowiedzi się nie doczekałem. Efekt? Macie ?newbie?, który do edycji Wiki więcej palca nie przyłoży, bo nie chce mu się bawić w polityczne gierki z adminami. Hasło ?Gamification? na angielskiej Wikipedii rośnie sobie grzecznie a do polskiej się ?nie nadaje? (bo nadgorliwie sam przetłumaczyłem ten termin i wpisałem hasło zanim pojawiło się na angielskiej wiki). A po wpisaniu ?grywalizacja? Google kieruje ludzi do mnie czy na ecommerce.edu.pl (też mój tekst), a nie na Wikipedię (choć chciałem, żeby kierował na Wiki). To chyba nie tak powinno działać?
2 listopada 2010 21:57
Paweł: sytuacja tutaj nie jest taka prosta. Obejrzałem Twój usunięty artykuł (odtworzyłem go na razie do Twojego brudnopisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedysta:Ptkaczyk/Grywalizacja ) i podstawowy problem jest taki, że sam artykuł nie wskazywał na to, żeby to określenie było w użyciu i w literaturze. Dla obserwatora zewnętrznego opisałeś zjawisko i nadałeś mu nazwę „grywalizacja” (gamification). A ponieważ nie piszesz kto nadał tę nazwę (nie podajesz źródła), to ludzie zakładają, że Ty ją nadałeś.
Dodatkowo w bibliografii podajesz:
– swój artykuł (no niestety, to od razu wzbudza podejrzenia)
– dwa nagrania z TED
– PDF z badaniem
W żadnym ze źródeł nie pada bezpośrednio słowo „gamification”.
No a popatrzmy jak to zrobili na en.wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Gamification – tam się aż roi od przypisów, które w tytule i treści mają „Gamification”.
Rozumiem Twoje rozgoryczenie, ludzie oceniający artykuł w Poczekalni: mieli swoje racje (choć niektórzy nie zrozumieli nawet o co chodzi w artykule), ale nie założyli nawet na chwilę, że temat może być istotny i że tylko trzeba Ci pomóc w prawidłowym jego ujęciu.
Mógłbym mówić, że za szybko się poddałeś, ale rzeczywiście jest tu problem po stronie wikipedii i wikipedystów, a także dobry materiał na case. Mamy taką zasadę „Prosimy nie gryźć nowicjuszy” – ale często jest ona całkowicie ignorowana…
2 listopada 2010 22:11
Sabat bynajmniej nie dlatego, że były narzekania – wyszedł akurat z inicjatywy osoby, która po prostu chciała się spotkać i pogadać o pilących problemach.
„To również spotkanie robocze edytorów projektów Wiki, ale niezwiązanych z Wikipedią.” To też nie do końca tak – znaczna część jest związana… ;)
2 listopada 2010 22:16
@Przykuta: dzięki za korekty, poprawiłem. Faktycznie nie chodzi o niezwiązanie edytorów z Wikipedią, tylko o tematykę „bez Wikipedii”. Chociaż na liście uczestników jest też trochę ludzi, którzy na Wikipedii nie są aktywni.