5 rad, o których warto pamiętać przed startem na Wikipedii
Różnie zaczynają się nasze przygody jako autorów Wikipedii.
Załóżmy, że chciałbyś napisać o temacie, którego na Wikipedii jeszcze nie ma. Albo uzupełnić artykuł istniejący. Świetnie! Pamiętaj jednak, że trafiasz do projektu, który ma już kilka lat, obowiązują w nim określone zasady, o które łatwo jest początkującemu się „obić”.
Dlatego też 5 rad dla początkujących Wikipedystów:
1. Załóż konto. Edycje anonimowe (jako IP) są możliwe, ale tracisz możliwość komunikacji. Każdy użytkownik ma zakładkę „dyskusja”, w której możesz zadawać pytania, odpowiadać (jeśli ktoś zapyta Ciebie) i podpisywać się. Podpisujemy się czterema tyldami: ~~~~.
2. Nie zaczynaj od pisania nowego hasła. Niemal na pewno zrobisz to źle. Wikikod nie jest specjalnie trudny, ale na początku może trochę onieśmielać. Ja, znając dobrze HTML nie mogłem się przyzwyczaić.
Zanim zaczniesz pisać:
- przejdź koniecznie tutorial: Wikipedia:Wstęp.
- zrób parę zmian w innych artykułach (popraw np. literówki), aby uzyskać wprawę, no i aby nie wyglądało że przyszedłeś na Wikipedię wyłącznie do pisania o jednym temacie (to automatycznie podważa zaufanie).
3. Weź za wzór istniejące hasło. Jak już będziesz pisał, najlepiej znaleźć hasło na podobny temat, skopiować je, tak aby zachować tę samą strukturę i tylko ją wypełniać nową treścią. To gwarancja, że nie zapomnimy o różnych szczegółach.
Dobrze jest patrzeć, jak zrobione są inne hasła, szczególnie te które mają znaczek „Dobry artykuł” – patrz Wikipedia: Dobre Artykuły. To hasła, które nie są jeszcze wybitne, ale które są dobrze napisane i sformatowane.
4. Naucz się dodawać źródła. Najważniejsza zasada na jaką patrzymy jako administratorzy to weryfikowalność. Jest to szczególnie ważne, jeśli piszesz np. o firmie, a nie zespole muzycznym. Generalnie wszędzie tam, gdzie są jakieś fakty, które mogłyby być podważone, trzeba wstawiać przypisy. Przypisy wstawiasz przez <ref>tu przypis</ref>, więcej na stronie Pomoc:Przypisy.
Co jest dobrym przypisem? Najlepiej aby np. była to publikacje naukowe, prasa branżowa. Należy unikać przypisów, które mogą być stronnicze, albo których nikt inny (poza Tobą) nie jest w stanie sprawdzić. Rzuć też okiem na przypadek firmy InfoMonitor, który opisałem jakiś czas temu.
5. Pisz neutralnie. Druga najważniejsza zasada to neutralny punkt widzenia. Początkujący (choć nie tylko), często nie rozumieją o co tu chodzi. Bo – paradoksalnie – nie liczy się dla nas „prawda absolutna”. Wikipedia ma przedstawiać fakty i opinie, ale nie powinna do żadnych przekonywać. Jeśli np. „zieloni” krytykują działalność jakiejś firmy, to dobrze jest podać (ze źródłami!) argumenty krytyków oraz samej firmy.
Ważne jednak, aby w takich przypadkach hasło nie zmieniło się w tzw. „prasówkę”. Wikipedia jest encyklopedią, tak więc przedstawia fakty już w formie podsumowań. Najczęściej nie ma sensu podawać pojedynczych epizodów i przypadków – tylko streścić je w formie jednego czy dwóch akapitów.
Neutralność to też właściwy styl. Nie piszemy bloga, recenzji, informacji prasowej, rozprawki, eseju, ale encyklopedię.
Tyle rad dla początkujących. Napisałem je kiedyś dla kolegi, debiut mu się w miarę udał. :-) Temat rozpoczynania działalności na Wikipedii jest jednak na tyle głęboki, że w przyszłości go pewnie jeszcze poruszę.
Podobne artykuły:
Być może zainteresują Cię następujące artykuły:
- Minęło 10 lat: Wiele obliczy Wikipedii
- Wikipedia: O co właściwie chodzi w wersjach przejrzanych?
- Marketingowiec, wikipedysta i co dobrego z tego wynikło
- Polska Wikipedia: 500 tysięcy i co dalej?
- Pięć rodzajów manipulacji na Wikipedii
Zapisz się na kanał RSS bloga i dołącz do ponad 1500 czytelników RSS.
Komentarze czytelników
Komentarze z innych blogów
- Minęło 10 lat: Wiele obliczy Wikipedii : WebAudit Blog
[…] Warto spróbować. Przeczytaj też 5 rad, o których warto pamiętać przed startem. […]
23 sierpnia 2010 20:08
Rady rzeczywiście dla początkujących, ale fakt, jeśli ktoś ich nie zna, może mieć nieprzyjemne konfrontacje z doświadczonymi użytkownikami. Ja polecam najpierw pracę pro publico bono, jako wikipedysta, a dopiero przy 200-300 edycjach tworzenie materiałów, a potem działania w temacie, w którym chcemy np. zbudować opinię eksperta.
24 sierpnia 2010 22:11
Możesz podzielić się skutecznością wiki-marketingu? Warto w ogóle się za to brać według Ciebie?